Ultima Online TR - Türkiye'nin Ultima Online Bilgi Platformu
Ultima OnlineUltima Online Forum
Ultima Online Türkçe Bilgi Sitesine HoşgeldinBüyülü Bir Dünya Sizi Bekliyor!


    Bu bölümde Ultima Online'nın bir Expansion'u olan Age of Shadows'u ele aldık...

Oyunun Konusu Nedir?

    Oyun bir geçmiş çağlarda geçen bir savaş oyunudur. Toplam 53 adet yetenek mevcuttur (Skills). Bunları oyun içinde güçlenmekte ve işlerinizi kolaylaştırmakta kullanırsınız. Üyelik aldıktan sonra ve Ultima Online Client'ini internetten indirdikten sonra bir de Connector program (Örneğin UOGateway) ile oynadığınız sunucuya giriş yapar. Üye adı ve şifrenizle girip Serverı seçtikten sonra ilk karakterimizi yaratmak için bir ekran çıkar.

    Buradan karakteriminin görünümünü ve ismini belirleriz. Sonraki ekranda hangi yetenekler (Skills ayrıntılarını Skills bölümünden okuyabilirsiniz) ve statlarla başlayacağını belirler ve en son başlangıç noktası seçimiyle oyuna girdik işte! Şu an siz de Sosarya'nın bir üyesisiniz. Artık kendinizi geliştirmeye, güçlenmeye hazırsınız.

    Her oyuncunun kendi karakterini yansıttığı bu oyunda bir yeteneğinizi arttırmak için öncelikle yetenek ile ilgili NPC (Vendor) lerden belli bir para karşılığı (Oyundaki para birimi Gold) eğitim alırsınız. Bu yetenek puanınızı 30 a kadar yükseltir. Sonrasında ise bu yeteneği uygulayarak, sürekli çalışarak arttırırsınız. Örneğin bir madenci olacaksanız Maden kazarak yetenek puanınızı arttırırsınız.

    Kendinizi savaşa hazırlamak için üzerinize resist (saldırılara karşı dayanma gücü) veren kıyafetler ve iyi de bir silah bulmalısınız. Büyücü olacaksanız kıyafetinizin ve büyü malzemelerinizin olması yeterli. Her yeteneğin belli ayrıntıları ve ipucları vardır. Bunlardan biraz skills kısmında bahsettim.Arayüz

    Sağ üst köşedeki butonla açılan menüde MAP haritayı gösterir. Bulunduğunuz nokta yanıp sönmektedir. PAPERDOLL ise sizin görüntünüz. INVENTORY çantanız ve HELP yardım alabileceğiniz bölüm.

    PAPERDOLL'unuzde PEACE sizin barış WAR savaş durumunda olduğunuzu gösterir. Stat Durumunuza bakmak için Üzerinizde fareyi sürükleyerek çıkan küçük Status a bakabilir ya da PAPERDOLL den Status a tıklayabilirsiniz. 2 defa tıkladığınızda daha ayrıntılı bilgi gösterilir. Burada Hit Point (Canınız), Stamina Point (Yorgunluk), Mana Point (Büyü için gerekli gücünüz), Strength (Güç Puanınız), Dextery (El Becerisi / Hızı puanınız), Intelligence (Zeka puanınız), Luck (Şans) ve sağ tarafta elementlerin vuruş gücüne göre resist (Saldırılara karşı zırhınız) değerlerinizi görebilirsiniz.

    Oyunda hareket etmek için farenin sağ butonuna basarak gideceğiniz yönü göstermeniz yeterli...Ben Neredeyim?

    Bu oyunda şehirler Guard (Koruyucular) tarafından korunmaktadır. Burada birine kötülük yapmanız (saldırmanız vs) durumunda onlar sizi öldürecektir. Guard Zone dışında (Güvensiz bölge) her türlü kötülük oyuncunun kendi seçimidir. Oyunda 3 adet yeryüzü bulunmaktadır. 1. Felucca, 2. Ilshenar ve 3. Malas.

    Oyundaki Questler, özel yaratıklar ve bu özel yaratıklardan düşen özel itemler (eşyalar) ile daha da güçlenecek ve bir süre sonra bu sürükleyici dünyada sizde yerinizi alacaksınız.
Ultima Online © EA GAMES 1998-2021 & Venus (c)2021