Ultima Online TR - Türkiye'nin Ultima Online Bilgi Platformu
Ultima OnlineUltima Online Forum
Ultima Online Türkçe Bilgi Sitesine HoşgeldinEvler ve Gemiler


Ultima Online Yardım Konularına Geri Dön...UO Evler ve Gemiler

Bir Eve Sahip Olmak

Bir eve sahip olmak için Architect vendorundan (Britain'de kütüphanenin önündedir) dürbün (house placement tool) almalısınız. yaklaşık 625 para olan bu iteme iki defa tıkladığınızda bir pencere açılacaktır.

Classic Houses, hazır evlerdir. Bunlar değişiklik yapılmadıysa 37000 gold dan başlar. Bazı serverlarda bu 10 kat arttırılmış olabilir. Fiyatları evin ve arsanın büyüklüğüne göre değişir. 2-Story 2 katlı arsa ev, 3-Story 3 katlı arsa evdir. Bunları kendiniz dizayn edersiniz.

Bankanızda yeterli para varsa ve arazi ev kurulumu için uygunsa bir soru sorulur. Buna OK derseniz eviniz kuruldu demektir.

Ev Özellikleri Menüsü

Evin tabelasına (sign) iki defa tıklarsanız bu gump (menü) açılır. Buradan ev bilgilerini (information), ev güvenliğini (security), evin alabileceği item sayısını (storage), ev dizaynını (customize) ve yönetimini (ownership) görebilirsiniz.. İlk alınan evler kimseye açık değildir. Evinize Vendor koyacaksanız Güvenlik (Security) bölümünden "Open To Public" seçeneği seçilmelidir. Bu durumda herkes eve girebilir ve vendor kurabilirsiniz evinize.

Eve Eşyalar Depolamak

Evinizde eşyaları saklamak için öncelikle komutları öğrenmelisiniz. Evin sahibi (owner) ve varsa ortağı (co-owner) bu komutları kullanabilir. Eğer kullanılmazsa eve bırakılan itemler birkaç save sonra silinecektir.

'i wish to lock this down': Bir itemi eve kilitlemek için kullanılır.
'i wish to release this': Kilitlenen bir itemi yeniden alınabilir duruma getirir.
'i wish to secure this': Örneğin bir sandık kilitleyeceğiz. Buna bir güvenlik sınırı koymamıza yarar. Bu komut yazıldığında ve bir sandığa tıklandığında soru soracaktır. Buradan kimlerin sandığa erişebileceği ayarlanır. Örneğin 'Owner' seçilirse sadece ev sahibi ulaşabilir.
'i ban thee': Eviniz herkese açık bir durumdaysa ve eve girmesini istemediğiniz bir kişi varsa bu komutu yazıp kişiye tıklayarak onu evden atabilirsiniz.

Evi Kaldırmak - Başka Birine Satmak

Evi Ownership'te 'Demolish House' seçeneği ile yıkabilirsiniz. Evin değeri tekrar bankanıza konulacaktır. Yalnız dikkat edin. Eğer evde itemler varsa hepsi yere düşecektir ve herkes ulaşabilecektir. Başkasına devretmek için alıcı ve satıcı evin yanında olmalı.

Vendor Eklemek

Bunun için Banker veya Minter Vendorunda satılan Contact Employement Deed alınmalı. 1025 gp olan bu deed'e evinizde iki defa tıklarsanız vendor ortaya çıkar. Başlangıçta 1000 parası olan bu vendora arasıra para vermeniz gerekir (Parayı vendorun üzerine sürükleyerek). Satmak istediğiniz itemleri sürüklerseniz sizden fiyatı ve açıklamasını isteyecektir. Eğer '0' koyarsanız 'Not For Sale' yazacak ve satılamaz olacaktır (Mesela kutu ise bu koyduğunuz). Hiç fiyat belirlemezseniz 999 gp den satılacaktır. Kullanılan komutlar:

'vendor buy': Bir player vendordan item satın alacaksa bu komutu kullanmalı. Eğer değeri 5 k dan büyükse bankadan tahsil edilebilir.
'vendor gold': Vendor sahibi bunu derse vendorda biriken para bankasına çek (check) olarak gönderilecektir. Eğer sunucu Samurai Empire ise yeni gelen sistemle paranın bir kısmını alabilirsiniz. Bunun için 'Vendor Collect ###' demelisiniz...
## = Miktar

* * *

Bir Gemiye Sahip Olmak

Gemi alıp denizlere açılmak için bir Shipwright Vendoru bulmalısınız. Buy dedikten sonra gemi deed'i alırsınız (12500 gold normalde). Bu kağıda (deed) deniz yakınında iki defa tıklarsanız bir target açılır ve gemi görüntüsü. Gemiyi denize bırakın. İşte bir gemi ve biri çantanıza biri bankanıza olmak üzere 2 anahtar sahibi oldunuz...

Gemiye Binmek ve Tekrar Çantanıza Almak

Gemiye binmek için öncelikle anahtara iki defa tıklayın ve geminin orta kenarında kapıyı bulun. 'You unlock it' yazısını görürseniz bir parça açılır. Ona iki defa tıklarsanız oraya gidersiniz (Tabi gemiye yakın olmak şart). Bindikten sonra tekrar kitleyin. İşte gemidesiniz.

Gemi ile işiniz bittikten ve demir attıktan sonra (bknz. Gemi komutları) yine aynı şekilde anahtarla kapıyı açın ve oradan limana geçin. Gemiyi çantanıza almak için gemiden inmişken ve kimse yokken gemiciye iki defa tıklayın. Gelecek soruya evet derseniz çantanıza blessed bir gemi simgesi düşecek ve anahtarlar kaybolacaktır.

Gemi Komutları

Bunlar gemiyi yönlendirmek, demir atmak ve çekmek için kullanılır. Gemici adam 'Aye Aye Sir' dediğinde komutun uygulandığı anlaşılabilir.

'raise anchor': Gemi demirlerini çekmek içindir. Hareket edebilmeniz için bu komutu kullanmış olmalısınız. Yoksa gemi gitmeyecektir.
'forward': İleriye doğru gitmek.
'backward': Geriye doğru gitmek.
'left': Sola gitmek.
'right': Sağa gitmek.
'turn left': Sola dönmek.
'turn right': Sağa dönmek.
'stop': Gemiyi durdurmak.
'drop anchor': Demir atmak. Ancak bu sayede gemi limandan kaldırılabilir.

Geminin Adını Değiştirmek

Bunun için gemi içindeyken gemiciye iki defa tıklamanız yeterli olacaktır. Geminin satılması ancak Secure Trade yöntemi ile playerlar arası yapılabilir.
Bu konu 8798 kişi tarafından okunmuştur.Ultima Online © EA GAMES 1998-2008 & Venus (c)2008