Ultima Online TR - Türkiye'nin Ultima Online Bilgi Platformu
Ultima OnlineUltima Online Forum
Ultima Online Türkçe Bilgi Sitesine HoşgeldinNecromancy ve Büyüler


Ultima Online Yardım Konularına Geri Dön...Necromancy Yeteneği:

Malas toprakları keşfedildi ve efsanevi kara büyü sanatı dünyaya bir hastalık gibi yayılmaya başladı. Necromancy, insanlara güç ve zenginlik vaat etti tabi bedel olarak da ruhlarını kendisine tutsak vermesini istedi. Bu kara büyü okuluna savaşçılar ve büyücüler, içlerindeki hırs ve nefret duygularıyla girdiler. Çıktıklarında ise hepsi birer yarı iblis olmuşlardı...

Role Play girişinden sonra yeteneğimizi incelemeye başlayalım: Necromancer; Curse (lanet) tipi dediğimiz büyüleri kullanan bir kara büyücüdür. Düşmana dolaylı yoldan daha fazla zarar vermesini sağlayacak büyülerin dışında; direkt olarak düşmana etkiyerek saniyeler içinde kan kaybetmesine, arkasına bakmadan kaçmasını sağlayacak etkide büyülere sahip olduğu için daha çok yaratıklara karşı değil de PVP dediğimiz başka bir oyuncuya karşı olan savaşlarda kullanılmak için geliştirilir. Toplam on altı tane büyüsü vardır. Büyülerinin çoğunu yapabilmek ve etkisini artırabilmek için Spirit Speak (ruhlarla konuşma) yeteneğine ihtiyaç duymaktadır. Magery + Necromacy şeklindeki bir karakter doğru Item’ ler ile birlikte çok güçlü olabilir. Aynı zamanda Necromacy, Archery (okçuluk) yeteneği ile birlikte de sağlam bir karakter oluşturulabilir (Necro-Archer).

Büyüleri kullanmak için beş farklı Reagents’ e (ota) ihtiyacınız vardır. Bunlar: Pig Iron (dökme demir), Grave Dust (mezarlık tozu), Bat Wing (yarasa kanadı), Nox Crystal (Nox kristali) ve Daemon Blood (iblis kanı) olarak bilinir. Necromancy büyülerini kullanırken elinizde kullandığınız silah, kalkan türü eşyalar çantanıza düşmez. Hem bu özelliği hem de büyüleri sayesinde Necromancy sadece büyücülere özgü değil savaşçılar için de çok büyük bir öneme sahiptir. Şimdi Necromancy sanatının kara büyülerini öğrenelim (Sayısal örnekleri ve süreleri meraklı arkadaşlar için yazdım. Çok da takmanıza ve uğraşmanıza gerek yok. Ben bizzat denemedim hatalı dahi olabilir :D ):

Necromancy Yetenek Gelişimi İçin Yapılması Önerilenler:

Necromancy yeteneği için de, Magery ve Chivalry gibi Lower Reagent Cost, Lower Mana Cost gibi özellikleri olan kıyafetler geçerlidir. Necromancer şehri Malas diyarındaki Umbra bölgesidir. Oyuna Necromancer olarak başlamak size 100 Bless’ li Necromancer otu, 5 Necromancer Scroll’ u (büyüsü) ve boş Necromancer kitabı verir. Yetenek gelişimi sırasında Lich formundayken sürekli can kaybedersiniz fakat hiç bir zaman ölmezsiniz, canınız 1’ e geldiğinde daha fazla kaybetmezsiniz. Yetenek gelişimi sırasında yanınızda Shadow Wisp bulundurmak Mana açısından çok büyük bir fayda sağlar. Necromancer büyülerini define sandıklarından, Lich’ lerden, Imp’ lerden Meer Eternal’ lerden ve Tentacles of the Harrower’ lardan bulabilirsiniz. Genel görüşe göre; Spirit Speak’ i Evaulating Intelligence’ sız Magery’ e benzetirler fakat Spirit Speak’ in, Magery’ deki Evaluating Intelligence’ ın rolünden Necromancy açısından çok daha büyük bir önemi vardır. Spirit Speak’ sız Necromancer, etkisiz bir Necromancer’ dır. Necromancy’ nin vereceği ünvan; Necromancer’ dır. Yetenek gelişimi:

0-30 arası: Umbra’ dan öğrenebilirsiniz veya Curse Weapon büyüsünü yapabilirsiniz,
30-50 arası: Pain Spike, Wraith Form,
50-71 arası: Horrific Beast,
71-85 arası: Wtiher,
85-110 arası: Lich Form,
110-120 arası: Vampiric Embrance büyülerini yaparak kasabilirsiniz.

Necromancy Büyüleri:

Curse Weapon: Belli süreliğine silahınıza Life Drain (can aktarma) özelliği katar. Verdiğiniz hasarın %50’ si sizin canınıza eklenir.

Büyünün geçerlilik süresi: Spirit Speak Yeteneğiniz / 7,5 + 1
Büyü sözleri: An Sanct Gra Char
Gerekli Reagent’ ler (otlar): Pig Iron
Büyü okuma süresi: 1 saniye
Gerekli Mana: 7
Asgari Skill (yetenek): 0

Pain Spike: Düello sırasında Paladin’ leri bile kullanırken görebileceğiniz çok etkili bir büyüdür. Bu büyü, hedeften bir saniyede belli bir miktar canı yok eder. Herhangi bir Resist’ e (dirence) bağlı değildir. Ayrıca hedefin %40 oranında Stamina’ sını alır. 10 saniye sonra büyünün verdiği can hasarı geri döner fakat Stamina hasarı kalıcıdır. Rakibin Stamina’ sını azalttığı için düellonun başında kullanılır ve sonunda da öldürücü darbe olarak uygulanır. Tabi bunun yanında Stamina Leech’ li silahlar ve Double Strike (özel bir vuruş) gibi Combo’ larla (hareketler dizisi) da çok kullanılır. Evil Omen + Blood Oath + Double Strike + Pain Strike Combo’ larını kullanan bir Necromancer’ dan gerçekten kaçmak gerekir. Tabi bu Combo’ nun sonunda Necromancer da çok büyük zararlar alır. Eğer Pain Strike büyüsünün rakip üzerindeki etkisi bitmeden ikinci bir Pain Strike atarsanız 3-7 arası bir zarar verirsiniz ve Pain Strike’ ın etkisinin geçme süresini iki saniye daha uzatırsınız.

Büyünün geçerlilik süresi: 10 saniye
Büyünün oyunculara verdiği zarar: (Spirit Speak - Hedefin Resisting Spells’ i ) / 100 + 18
Büyünün Yaratık lara verdiği zarar: (Spirit Speak - Hedefin Resisting Spells’ i) / 10 + 30
Büyü sözleri: In Sar
Gerekli otlar: Grave Dust, Pig Iron
Büyü okuma süresi: 1 saniye
Gerekli Mana: 5
Asgari yetenek: 20

Corpse Skin: Kendinize veya herhangi bir hedef üzerinde kullanabilirsiniz. Fire (ateş) ve Poison (zehir) dirençlerinizden 15 düşürerek Cold (soğuk) ve Physical (fiziksel) dirençlerinize 10 ekler. Buzullarda yaşayan yaratıklarla mücadele ederken büyük faydalarını görebileceğiniz bir büyüdür.

Büyünün geçerlilik süresi: (Spirit Speak - Hedefin Resisting Spells’ i) / 2,5 + 40
Büyü sözleri In Agle Corp Ylem
Gerekli otlar: Bat Wing, Grave Dust
Büyü okuma süresi: 2 saniye
Gerekli Mana: 11
Asgari yetenek: 20


Evil Omen: Necromancer’ ların düelloda en çok kullandığı curse (lanet) tipi büyülerden biridir. Bunu rakibin üstüne uyguladığınız zaman hedefe vereceğiniz hasar oranı %25 artar ve vereceğiniz zehir seviyesi bir artar. Aynı zamanda, hedef sahip olduğu Resisting Spells yeteneğinin yarısını kaybeder. Fakat bu büyüyü yaptığınız zaman bir başarılı fizikî darbeden sonra veya zarar verdiğiniz bir büyüden sonra kendiniz bu büyünün özelliklerinden daha fazla etkilenirsiniz. Yani bu büyüyü kullandığınız zaman sadece bir kereliğine zarar vermelisiniz.

Büyünü geçerlilik süresi: Gm Spirit Speak ile ile 7 saniye
Büyü sözleri: Pas Tym An Sanct
Gerekli otlar: Bat Wing, Nox Crystal
Büyü okuma süresi: 1 saniye
Gerekli Mana: 11
Asgari yetenek: 15

Blood Oath: Düelloda en çok kullanılan büyülerden biridir. Savaşçılara karşı kullanabileceğiniz bu büyüyü, rakibe uyguladıktan sonra, hedefin size vurduğu darbe karşılığı, kendisinin de yüksek miktarda hasar almasını sağlar. Necromancy ve Spirit Speak yetenekleriniz bu büyünün süresini etkiler.

Büyünün geçerlilik süresi: (Spirit Speak’- Hedefin Resisting Spells' i) / 80 + 8
Büyü sözleri: In Jux Mani Xen
Gerekli otlar: Daemon Blood
Büyü okuma süresi: 1,5 saniye
Gerekli Mana: 13
Asgari yetenek: 20

Wraith Form: Wraith (hayalet) olmanızı sağlayan bu büyü yine en çok kullanılan büyülerdendir. Bu forma girdiğiniz zaman erkek karakterler Wraith gibi bayan karakterlerde Wailing Banshee (ağlayan ölüm perisi :D) gibi gözükür.İşte bu büyünün avantajları:

- Fiziksel direncinizi 10 artırırken, ateş ve enerji dirençlerinizi 5 düşürür.
- Undead Slayer silahlardan %25 daha fazla zarar alırsınız.
- Bu formdayken her başarılı vuruşunuzda Mana alırsınız. Yani Mana Leech (Mana çekme) özelliğiniz olur.
- Diğer karakterlerin içinden Stamina’ nız azalmadan ve hiç takılmadan hayalet gibi geçebilirsiniz.
- Büyücülük yeteneğine sahip olmasanız bile Spell Book’ unuzda (büyü kitabı) Recall Scroll’ ü (büyüsü) ve Recall için gerekli otlara sahip olduğunuz sürece ışınlanabilirsiniz.

Normal halinize dönmeniz için tekrar bu büyüyü kendinize yapmanız gerekmektedir.

Büyünün geçerlilik süresi: Tekrar yapana kadar
Büyü sözleri: Rel Xen Um
Gerekli otlar: Nox Crystal, Pig Iron
Büyü okuma süresi: 4 saniye
Gerekli Mana: 17
Asgari yetenek: 20

Mind Rot: Eğer rakibiniz bir büyücü ise bu büyü çok faydalı olacaktır. Bu büyüyü yaptığınız zaman hedef, büyülerini daha fazla Mana’ ya ihtiyaç duyarak yapar. Büyü için hedefe lazım olan Mana ihtiyacı %25 daha artar.

Büyünün geçerlilik süresi: [(Spirit Speak - Hedefin Resisting Spells' i) / 5 ] + 20
Büyü Sözleri: Wis An Ben
Gerekli otlar: Bat Wing, Pig Iron, Daemon Blood
Büyü okuma süresi: 1,5 saniye
Gerekli Mana: 17
Asgari yetenek: 30

Animate Dead: Sanırım Necromancy denince akla ilk gelecek büyüdür. Etrafınızdaki ölmüş cesetlerin içinden, sizin için savaşacak Undead (ölümsüz zombi) sınıfında Necromancy ve Spirit Speak yeteneklerinize bağlı olarak yaratıklar canlandırır. Büyüyü oyuncu cesetleri hariç tüm cesetler üzerinde kullanabilirsiniz. Yani arkadaşınızın iskeletini çıkartamazsınız. Yarattığınız yaratıkları kontrol de edemezsiniz fakat onlar sizi takip eder ve size saldıranlara saldırırlar. Büyüde yaratabileceğiniz yaratığın cinsi, büyüyü yaptığınız cesedin canlı haldeki Fame’ ine (ün) bağlıdır. Sizin Luck / Fame / Karma’ nız ve Fellucia, Trammel gibi diyarlarda bulunmanız hiç bir şekilde yarattığınız yaratığı etkilemez. 100 Necromancy ve 100 Spirit Speak yeteneğiniz ile hangi yaratığın cesedinden ne çıkarabilirsiniz bir göz atalım:

- Horse (at): Skeletal Steed,
- Nightmare: Hell Steed,
- Meer Eternal: Liche Lord,
- Elemantals: Banshee,
- White Wrym: Skeletal Dragon (Necromancy ve Spirit Speak yeteneğiniz 100’ ün üzerindeyse),
- Ancient Wrym: Skeletal Dragon.

Büyü Sözleri: Uus Corp
Gerekli otlar: Grave Dust, Daemon Blood
Büyü okuma süresi: 1,5 saniye
Gerekli Mana: 23
Asgari yetenek: 40

Horrific Beast: Kendinizi düşük zekâlı, fakat güçlü bir yaratığa dönüştürmenizi sağlar. Bir yaratığa dönüştüğünüz zaman:

- Darbe hasarınız %25 artar,
- Hit Point’ inizin (canınızın) artma oranı saniyede 2 daha fazlalaşır,
- Wrestling (güreşme) hasarınız artar.

Normal halinize dönmeniz için tekrar bu büyüyü kendinize yapmanız gerekmektedir. Büyü faal durumdayken hiç bir büyü yapamazsınız.

Büyünün geçerlilik süresi: Tekrar yapana kadar
Büyü sözleri: Rel Xen Vas Bal
Gerekli otlar: Bat Wing, Daemon Blood
Büyü okuma süresi: 4 saniye
Gerekli Mana: 11
Asgari yetenek: 40

Poison Strike: Hedefe doğru zehir etkisi olan bir bulut yaratır. Bu bulut iki kare kadar Necromancer’ ın etrafındaki gri veya kırmızı olan herkesi daha az zarar vererek etkiler. Bir kare yanındakini zararın %50’ sini verir. İki kare etrafına kadar da zararın %33’ ünü verir.

Büyü sözleri: In Vas Nox
Gerekli otlar: Nox Crystal
Büyü okuma süresi: 2 saniye
Gerekli Mana: 17
Asgari yetenek: 50

Strangle: Bu büyü; hedefin havayla temasını keserek zehir solumasını sağlar. Belli bir süre zehir hasarı almasını sağlar. Verdiğiniz hasar asgari 4 olabilir. Verdiğiniz hasar süresi şöyledir. Büyünün rakibe uygulanmasını müteakiben; 5 saniyeden sonra ilk hasar, 4 saniye sonra ikinci hasar, 3 saniye sonra üçüncü hasardır. Hasar 1 olana kadar birer saniyelik kısalmalarla devam eder.

Hasar fomuülü = Spirit Speak tabanlı hasarınız x [3 - (Şu anki Stamina / azami Stamina x 2)]

Örnek olarak Spirit Speak tabanlı hasarınızdan 5 geliyor. Hedefin azami Stamina’ sı 80, şu anki Stamina’ sı 40; 5 x [3- 40 / 80 x 2 ] yani son olarak vereceğiniz zarar 10’ dur. Tabi Stamina değiştiği için her seferinde 10 hasar veremezsiniz. Büyünün etkisini yükseltmek için Stamina azaltıcı Pain Spike, Clumsy gibi büyülerle birlikte kullanabilirisiniz. Bu büyü, yaratıklara uygulandığı zaman iki kat civarı daha fazla zarar verebilir.

Büyü sözleri: In Bal Nox
Gerekli otlar: Nox Crystal, Daemon Blood
Büyü okuma süresi: 2,5 saniye
Gerekli Mana: 29
Asgari yetenek: 65

Summon Familiar: Kendine has değişik özellikleri olan Horde Minion, Shadow Wisp, Dark Wolf, Death Adder, Vampire Bat gibi yaratıklar oluşturabilirsiniz. Bunların özelliklerine bir göz atalım:

- Horde Minion: Bu şirin yaratık ganimeti bol savaşlarda tam bir yardımcıdır. Yerde işe yarayabilecek ne görürse (altın, ot, bandaj, silah vb.) çantasına toplar. Daha sonra çantasını açıp ondan alabilirsiniz. Özellikle şampiyonların ölümünden sonra çıkan altınları toplamak için bire birdir. Gerekli yetenek: 30 Necromancy, 30 Spirit Speak

- Shadow Wisp: Karma' nızın durumuna bağlı olarak size oldukça tatmin edici düzeyde Mana sağlar. Ne kadar düşük Karma’ nız var ise o kadar yüksek oranda Mana alırsınız. Meditasyon veya Focus gibi Mana dolum hızlandırıcı yeteneği olmayanlar için birebirdir. Ayrıca Magery ve Necromancy gibi yetenekler üstünde çalışırken de oldukça faydasını görebilirsiniz. Gerekli yetenek: 50 Necromancy, 50 Spirit Speak

- Dark Wolf: Her iki saniyede size +1 Stamina sağlayan bu yaratığın Wolf Mastery diye bir özelliği vardır. Wolf Mastery sayesinde her türlü Wolf (kurt) cinsi (Hell Hound, Dire Wolf vb.) hayvanı Animal Taming yeteneğiniz olmasa bile, Fail (başarısızlık) şansı olmadan evcilleştirebilirsiniz. Gerekli yetenek: 60 Necromancy, 60 Spirit Speak

- Death Adder: Deadly Posion (ölümcül zehir) verebilme özelliğine sahip bu yılan sizinle yanınızda savaşmasının dışında, Snake Charming denilen oldukça güçlü bir özelliğe de sahiptir. Snake Charming özelliği, ilkel herhangi bir yılan türüne komut vererek istediğiniz kişiye saldırtmanıza yardımcı olur. Buna Trammel diyarı içindeki mavi insanlar, hayvanlar ve yaratıklar da dâhildir. Ayrıca sizin yılanınızla öldürdüğünüz bir kişi yüzünden Murder Count (Kill sayısı) almazsınız. Gerekli yetenek: 80 Necromancy, 80 Spirit Speak

- Vampire Bat: Sizin yanınızda savaşırken verdiği darbe hasarı kadar sizin can almanızı sağlar. Bir başka deyiş ile emdiği kanı size verir. Gerekli yetenek: 100 Necromancy, 100 Spirit Speak

Familiar türü bu yaratıkları kontrol edemezsiniz. Onlar sizi takip eder ve siz birisine saldırdığınız zaman onlar da sizinle birlikte saldırırlar. Eğer Invisible (görünmezlik) ya da Hide (gizlenmek) olursanız onlarda aynı pozisyona girerler.

Büyü sözleri: Kal Xen Bal
Gerekli otlar: Bat Wing, Daemon Blood, Grave Dust
Büyü okuma süresi: 4 saniye
Gerekli Mana: 17
Asgari yetenek: 30 Necromancy, 30 Spirit Speak

Wither: Etrafınızda Cold tabanlı hasar veren dondurucu bir kütle oluşturur. Beş kareye kadar gri ve kırmızı olan herkesi etkiler.

Büyü sözleri Kal Vas An Flam
Gerekli otlar: Nox Crystal, Grave Dust, Pig Iron
Büyü okuma süresi: 1,5 saniye
Gerekli Mana: 23
Asgari yetenek: 60

Lich Form: Bir Lich yani büyü ustası olmanızı sağlar. Eğer Magery yeteneğiniz varsa büyülerinizin çoğunu daha az Fizzle () ile yapabilirsiniz. Lich olmanın avantajları ve dezavantajları:

- Undead Slayer silahlardan %25 daha fazla hasar alırsınız,
- Ateş direnciniz %10 düşer,
- Zehir direnciniz %10 artar,
- Soğuk direnciniz %10 artar,
- Her 10 saniyede +13 Mana verir,
- Her 10 saniyede -5 canınız azalır.

Normal halinize dönmeniz için tekrar bu büyüyü kendinize yapmanız gerekmektedir. Ayrıca Lich formdayken Bleed Attack’ dan (özel vuruş) etkilenmezsiniz.

Büyünün geçerlilik süresi: Tekrar yapana kadar
Büyü sözleri: Rel Xen Corp Ort
Gerekli otlar: Nox Crystal, Daemon Blood, Grave Dust
Büyü okuma süresi: 4 saniye
Gerekli Mana: 23
Asgari yetenek: 70

Vangeful Spirit: Bu büyü, hedefe Revenant isimli güçlü bir kişi gönderir. Üstünde Shroud (), elinde Halberd () olan bu yaratık ya da insan, hedef saklansa dahi bulur; çıkarır ve saldırısına devam eder, çok hızlı ilerler. Revenant’ ın vuruşları güçlü ama yavaştır. Üç Adet boş kontrol Slot’ u (yer) ister. Eğer siz bir şekilde Revenant’ a saldırı yaparsanız veya Revenant hedefini öldürürse yok olur. Eğer öldüremezse kalacağı süre şu şekildedir ; (Spirit Speak x 80) / 120 + 10 saniye

Aynı zamanda Revenant’ ın gücü sizin Spirit Speak yeteneğiniz ile alakalıdır.

Büyü sözleri: Kal Xen Bal Beh
Gerekli otlar: Bat Wing, Grave Dust, Pig Iron
Büyü okuma süresi: 8 saniye
Gerekli Mana: 41
Asgari yetenek: 80

Vampiric Embrace: Bu büyü, vampir formuna girmenizi sağlar. Bu formdayken beyaz bir görüntü alırsınız. Görünüşte oldukça kullanışlı olan bu büyüyü kullanacağınız zaman dikkatli olmalısınız. Çünkü bazı özellikleri sayesinde, hiç beklemediğiniz anda kendinizi ölü olarak bulabilirsiniz. Avantajları ve dezavantajları:

- %20 Life Drain (her verdiğiniz darbe hasarının %20’ si size can olarak döner),
- Ateş direnciniz -25 oranında düşer,
- Undead Slayer silahlardan %25 daha fazla hasar alırsınız.
- Garlic otu içeren büyülerden 17-23 arası hasar alırsınız. Başka bir deyişle; en çok kullandığınız Cure ve Greater Heal büyülerini kullanmamanız gerekir.
- Dört dahil, bu seviyeye kadar hiç bir şekilde zehire maruz kalmazsınız.
- Stamina ve Mana dolma oranınız artar.

Life Drain özelliği sayesinde vampire formundayken Hit Life Leech özelliği yüksek bir silah kullanırsanız ne kadar vahşi bir kan emici olduğunuzu görürsünüz. Normal halinize dönmeniz için tekrar bu büyüyü kendinize yapmanız gerekmektedir.

Büyünün geçerlilik süresi: Tekrar yapana kadar
Büyü sözleri: Rel Xen An Sanct
Gerekli otlar: Bat Wing, Nox Crystal, Pig Iron
Büyü okuma süresi: 4 saniye
Gerekli Mana: 23
Asgari yetenek: 99Bu konu 8753 kişi tarafından okunmuştur.Ultima Online © EA GAMES 1998-2008 & Venus (c)2008