Ultima Online TR - Türkiye'nin Ultima Online Bilgi Platformu
Ultima OnlineUltima Online Forum
Ultima Online Türkçe Bilgi Sitesine HoşgeldinArchery ve Necromancy


Ultima Online Yardım Konularına Geri Dön...PVP (düello) ve aksiyonda kullanılan Warrior (savaşçı) ve Magery (büyücü) karakterlerin, gelen istekler doğrultusunda, ayrıntılı olarak incelenmesi planlanmıştır. Bu kapsamda, Necromancy (kara büyücülük) yeteneğinden sonra Archery (okçuluk) ve bunun Necromancy ile birlikte kullanımının (Necro-Archer tipi karakter) incelenmesine karar verilmiştir.

Archery (Okçuluk) Role Play Kısmı:

Okçuluk, Ultima Online’ da rakibe yaklaşmadan zarar vermek için yaratılmış bir savaşçı yeteneğidir. Ancak yakın dövüş sanatlarından ve kurallarından uzak duran okçular; etkili bir savaşçı olmak için birtakım özelliklerini meleke haline getirmek zorundadırlar. Bunlar, kusursuz nişan almak, hedefin uzaklığını mümkün olan en küçük hata ile ölçmek, hareket eden hedefleri vurabilmek, at üstündeyken etkili vuruşlar yapabilmek, el çabukluğu kazanmak vb. gibidir.

Özellikle yakın dövüş silahı kullanabilme kapasitesi ve fizik gücü yüksek olan düşmanlara karşı okçular oldukça başarılıdırlar. Çünkü onlara yaklaşmak zorunda bile değildirler! Hâlbuki bilek gücüne dayanan savaşçı türleri, düşmanlarını etkisiz hale getirebilmek için, onlara bir kol mesafesinden daha yakında durmalıdırlar. Okçuların bu savaş stratejilerini, korkaklık veya acizlik olarak nitelendirmek doğru değildir. Çünkü fiziksel mücadelenin sonucunda mutlak galip sayılan taraf; hayatta kalandır. Bir başka ifadeyle savaşta, başarıyı getirecek her yol mubahtır. :D Ortaçağ’ da her milletin vazgeçilmez, en kabiliyetli savaşçılarıdır onlar…

Okçuluk Yeteneğine İlişkin Genel Bilgiler:

Archery, adından da anlaşılabileceği gibi okçuluk yeteneğidir. Okçuluk yeteneğiniz ne kadar yüksekse hedefe ok isabet ettirme şansınız da o kadar artar. Yeteneğinizi en fazla 100’ e (PS ile 120’ ye) kadar geliştirebilirsiniz.

Oyun içerisinde toplam beş adet yay bulunur. Bu yayların hepsi iki elle tutulan silah konumundadırlar. Bir başka deyişle, boş olan elinize kalkan alamazsınız. Bu yay çeşitlerini kullanıp kullanamamanızın yeteneğiniz ile hiçbir alakası yoktur. Her türlü yetenek seviyesinde istediğiniz yayı kullanabilirsiniz (ancak yayları kullanabilmeniz Strength’ inize bağlıdır). Okçunun aksiyonda kullanmak için aradığı iyi yayı bulmak kolay değildir. Çünkü sağlam ve güçlü yaylar üretilemezler, öldürülen yaratıkların cesetleri içinden toplanırlar. Oyundaki beş yayın duruma göre değişen kullanım alanları ve farklı özellikleri mevcuttur. Hepsinin ok atabileceğiniz menzili, üzerinde kare cinsinden yazar (“Range …” şeklinde). Ayrıca bunların kullanım alanları da özel vuruşlarına göre değişir:

- Bow: Paralyzing Blow, Mortal Strike
- Composite Bow: Armor Ignore, Moving Shot
- Crossbow: Concussion Blow, Mortal Strike
- Heavy Crossbow: Moving Shot, Dismount
- Repeating Crossbow: Double Strike, Moving Shot

Bu yeteneği kasabilmek için önünüze gelen yaratığa yani dağa taşa :D ok atın. Ok attıkça yeteneğiniz de artacaktır. Bu arada okçuluğun en sıkıcı yanı ok bulmaktır. Fakat bunları bol miktarlarda ilgili Vendor’ lardan temin edebilirsiniz. Okçuluk, bazı yayların hızı yavaş olduğundan dolayı diğer savaşçı yeteneklerine nazaran uzun sürede kasılan bir yetenektir. Ancak çok da önemli değildir.

Dürüst olmak gerekirse, diğer savaşçı türlerine göre okçu karakterler biraz daha dayanıksız olurlar, çabuk ölürler. Her Stat’ a ihtiyaç duyan bir savaşçı türü olduğu için belli bir alanda yoğunlaşamaz. Bu açıklarını da kapatmak için; sağlam set, silah ve takıya sahip olmaları şarttır.

Okçuların tercih ettikleri bir de yan yetenekler mevcuttur. Bunlardan en çok Necromancy (kara büyücülük) yeteneği seçilir. Tabi Magery (büyücülük) yeteneği de oldukça etkilidir. Fakat saf büyücülüğün kullanımı yaygın olduğu için, eski önemini kaybeden Necromancy yeteneği, okçulukla yaşatılır. Ayrıca Magery ile yapılan büyüler esnasında yayın “Spell Channelling” özelliğine sahip olmaması durumunda silahın çantaya düşmesi sorunu Necromancy yeteneği ile bertaraf edilir. Son olarak da Necromancy karakterinin büyü türleri adeta okçunun ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş gibidir, yani ikisi birbirini kusursuz tamamlayan yeteneklerdir. Okçuluk konusunda ana temamız olan Necro-Archer denilen bu okçu ve Necromancy yeteneklerini kapsayan karakterlerle, düello yapması zordur ancak aksiyonda bulunmak da bir o kadar zevklidir. Şimdi de güçlü bir Necro–Archer için set, silah, takı ve Stat ayarlamasından bahsetmeye çalışalım:

Set Seçimi:

Necro-Archer karakterler özellikle LMC (Lower Mana Cost – Mana kullanımını azaltma) ve ekstra Stat veren, yüksek Resist’ lere (direnç) sahip olan setlerin iyi bir kombinasyonuna muhtaçtırlar. LMC setin özelliği, Mana’ nın çabuk azalmaması için, yapılan büyü ve özel vuruşların ihtiyaç duyduğu Mana gereksinimini azaltmaktır. Bu da birbirinin peşi sıra büyü yapmaya ve özel vuruşlar uygulamaya yardımcı olur. Kısacası bu özellikleri içeren setlere sahip olmak güçlü ve aksiyonda söz sahibi bir okçu karakter yaratmanın ön koşuludur. Olmazsa olmaz değildir fakat demin de açıkladığım gibi aksiyonda etkili olmak ve çabuk ölmemek adına bu setlerin tamamlanması lazımdır. Takdir edileceği üzere, bu setleri de ayarlamak ve satın almak / üretmek oldukça pahalı ve zahmetli uğraşlardır. Buradan da anlaşılacağı gibi Necro-Archer biraz zengin işidir.

Silah Seçimi:

Okçu karakterler, rakibe ıskalamadan vuruş yapabildikleri ve bunların sayısını birbiri ardına sıkça tekrarlayabildikleri oranda ölümcüldürler. Bu nedenle “Hit Chance Increase”, “Swing Speed Increase”, “Hit Mana Leech” ve “Damage Increase” özelliklerinin yayda bulunması arzu edilir. Daha önce de belirtildiği gibi, bunlar sadece öldürülen yaratıkların cesetlerinden çıktığı için sağlam yaylar pahalı olurlar. Ve de çoğu zaman sahipleri tarafından satılmak istenmez.

Takı Seçimi:

Necro-Archer karakterler için yüksek Stat veren yüzük ve bilezikler kıymetlidir. Bunun yanında “Hit Chance Increase”, “Defanse Chance Increase”, “Lower Mana Cost”, “Damage Increase” özelliklerine sahip olması istenir.

Stat Ayarlama:

Önceden belirteyim ki, bu ayarlamalar her zaman kişinin kendi becerisine, stratejisine ve iradesine bağlıdır. Bu nedenle, Stat ayarlama konusunda tek ve kesin bir doğru yoktur düşüncesinden hareketle; herhangi bir sayısal örnek veya matematiksel bir ifade vermeyeceğim. Ancak yüzeysel olarak, tecrübesiz arkadaşlara rehber olması açısından bahsetmekte yarar vardır.

1) Necro-Archer karakterler için her üç Stat’ ın da önemi büyüktür: Strength isteyen silahları kullanabilmek, canı artırıp çabuk ölmemek, taşınabilecek ağırlık limitini yüksek tutarak bandaj ve Pot (panzehir) gibi gerekli malzemelerin yanında bol miktarda Reg (büyü otları) ve ok bulundurmak gibi nedenlerden dolayı Strength’ e ihtiyacı vardır.

2) Süratli bandaj basmak, daha kısa aralıklarla ok atabilmek ve başta Mace Fighting olmak üzere, diğer savaşçı karakterlere karşı etkisiz kalmamak için Dexterity’ e ihtiyacı vardır.

3) Her şeyden önce bir Necromancer (karanlık büyücü) olduğu için büyü yapımında Mana’ ya gereksinim duyması, yayın sahip olduğu özel vuruşları uygulayabilmesi için de Intelligence’ a ihtiyacı vardır.

İşte bu sebepler nedeniyle, sadece herhangi bir veya iki Stat’ a yüklenmek mümkün değildir. Üç Stat da önemlidir, aşağı yukarı birbirlerine denk tutulmalıdır. Ancak oynayış şekline göre Dexterity veya Intelligence biraz daha yüksek bırakılabilir. Tabi kullanılan set ve takının verdiği ilave Stat’ lara ilişkin çeşitli düzenlemeleri de yapmak zorunludur. İşte bu noktada, az önce anlatılan setlerin getirdiği Bonus Stat’ ların önemi ortaya çıkmaktadır.

Bütün bu ifadelere rağmen; sizin için en doğru ayara, kendinizin oynayarak ve tecrübe kazanarak karar vereceğinden şüpheniz olmasın.

Bu konu 6959 kişi tarafından okunmuştur.Ultima Online © EA GAMES 1998-2008 & Venus (c)2008