Ultima Online TR - Türkiye'nin Ultima Online Bilgi Platformu
Ultima OnlineUltima Online Forum
Ultima Online Türkçe Bilgi Sitesine HoşgeldinSwordsmanship


Ultima Online Yardım Konularına Geri Dön...Swordsmanship Yeteneğine İlişkin Genel Bilgiler:

Swordsmanship kılıç ustası olabileceğiniz bir savaşçı dalıdır. Hertürlü kılıç, balta, tırmık, keser vb. olmak üzere kullanabileceğiniz hem tek elli hem de çift elli çok fazla silahı mevcuttur. Swordsmanship yeteneğini geliştirmek için bu yeteneğe ait herhangi bir silahla atak yapmak şarttır. Yeteneğiniz ne kadar yüksek ise vurma şansınız da o kadar artar. En fazla 100 (PS ile 120) olabilir.

Swordsmanship yeteneğini tarif etmek için; Fencing gibi hızlı ya da Mace Fighting gibi yavaş değil, tam ortası diyebiliriz. Diğer bütün savaşçı yetenekleriyle kıyaslandığı zaman, en çok alternatif karaktere sahip yetenek Swordsmanship olarak görülmektedir. Seçiminize göre aşağıdaki karakerleri oluşturabilr ve değişik stratejilerle rakiplerinizi alt etmeye çalışabilirsiniz:

- Swordsmansip karaktere Poison kasarak Fencing yeteneği gibi kullanablirsiniz. Butcherknife, Cleaver silahlarıya hem seri vuruşlar yapabilir, hem de rakibinizi "Infectious Strike" (bulaşıcı vuruş) özel vuruşu ile zehirleyebilirsiniz.

- Swordsmansip karaktere Lumberjacking (odunculuk) kasarak güçlü bir karakter oluşturabilirsiniz. Hatchet, Battle Axe ve diğer balta silah grubuyla, hasarı oldukça yüksek vuruşlar yapabilirsiniz. Lumberjacking yeteneği %20' lik Damage (hasar) Bonus' u sağlar.

- Swordsmansip karakteri Armorcu diye tabir edilen şekliyle kullanabilirsiniz. Longsword, Katana, Broadsword silahlarının "Armor Ignore" (zırhı yok sayma) özel vuruşunu kullanarak rakibinizi anında devirebilirsiniz. Swordsmanship yeteneği bu haliyle biraz da Mace Fighting kullanımına benzer.

- Swordsmansip karaktere Chivalry kasarak bir Paladin oluşturabilirsiniz. Kendine özel bir sistemi olan Chivalry yeteneğinin büyüleri, savaştaki başarıyı arttırmaya yöneliktir ve bir Paladin, yani atlı savaşçı için kolaylıklar sağlar.

- Swordsmansip karaktere Magery kasarak bir Warlock oluşturabilirsiniz. Warlock, Büyücülük ve savaşçılık yeteneğini aynı anda kullanan bir canlı olup, düşmanlarına hem büyü hem de kılıçla saldırabilir. Bu da onu bir ölüm makinesine çevirmektedir. Ancak kullanılması kolay değildir ve profesyonellik ister.

- Swordsmansip karaktere Necromancy kasarak bir Necromancer (kara büyücü) oluşturabilirsiniz. Necromancer büyülerinin rakibi felç etme prensibinden ve direkt canını götürme etkilerinden yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda büyü yaparken silah ve kalkanınızın (varsa) çantanıza düşme olasılığı yoktur.

Görüldüğü gibi Swordsmanship yeteneğinin dönüşebileceği çok çeşitli karakter biçimleri mevcuttur. Bu yeteneklerin bir kombinasyonunu yapmak da mümkündür. Oyun içerisinde toplam yirmi üç çeşit Swordsmanship silahı bulunur. Bu yirmi üç silah, özel vuruşlarına göre şu şekildedir:

- Axe: Crushing Blow, Dismount
- Bardiche: Paralyzing Blow, Dismount
- Battle Axe: Bleed Attack, Concussion Blow
- Bladed Staff: Armor Ignore, Dismount
- Bone Harvester: Paralyzing Blow, Mortal Strike
- Broadsword: Crushing Blow, Armor Ignore
- Butcher Knife: Infectious Strike, Disarm
- Cleaver: Bleed Attack, Infectious Strike
- Crescent Blade: Double Strike, Mortal Strike
- Cutlass: Bleed Attack, Shadow Strike
- Double Axe: Double Strike, Whirlwind Attack
- Executioner' s Axe: Bleed Attack, Mortal Strike
- Halberd: Whirlwind Attack, Concussion Blow
- Hatchet: Armor Ignore, Disarm
- Katana: Double Strike, Armor Ignore
- Large Battle Axe: Whirlwind Attack, Bleed Attack
- Longsword: Armor Ignore, Concussion Blow
- Pickaxe: Double Strike, Disarm
- Scimitar: Double Strike, Paralyzing Blow
- Scythe: Bleed Attack, Paralyzing Blow
- Skinning Knife: Shadow Strike, Disarm
- Two-Handed Axe: Double Strike, Shadow Strike
- Viking Sword: Crushing Blow, Paralyzing Blow

Buradan da gördüğünüz gibi silahlar, tüm özel vuruşların uygulanabilmesine imkân verecek çeşitlilikte ve bolluktadır.

Set Seçimi:

Yukarıda anlatılan çeşitli Swordsmanship karakterleri için farklı şekillerde toplanması gereken set parçaları mevcuttur. Bu nedenle, seti ile ilgili bilgi edinmek istediğiniz Sworsmanship türünü, daha önce anlatılan savaşçı yeteneklerinin set seçimlerine bakarak öğrenebilirsiniz.

Silah Seçimi:

Yukarıda her tür Swordsmanship için hangi silahların kullanılması gerektiği anlatılmıştır. Silahın özellikleri de ilgili türle alakalı olmalıdır.

Takı Seçimi:

Yine takı seçiminde öncelikler için, ilgili Swordsmanship türüyle bağlantılı olan yeteneğin geçmişte anlatılan özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Stat Ayarlama:

Önceden belirteyim ki, bu ayarlamalar her zaman kişinin kendi becerisine, stratejisine ve iradesine bağlıdır. Bu nedenle, Stat ayarlama konusunda tek ve kesin bir doğru yoktur. Ancak yüzeysel olarak, tecrübesiz arkadaşlara rehber olması açısından bahsetmekte yarar vardır. Tabi kullanılan set ve takının verdiği ilave Stat’ lara ilişkin çeşitli düzenlemeleri de yapmak zorunludur. İşte bu noktada, setlerin getirdiği Bonus Stat’ ların önemi ortaya çıkmaktadır.

Eğer Swordsmanship yeteneğini bilek gücüne dayalı bir savaşçı gibi kullanacaksanız, Dexterity' yi 125 olarak ayarlamanız en doğru seçenektir. Kalan 100' lük Stat Strength ve Mana arasında paylaşılmalıdır. Ancak Swordsmanship yeteneğinin birincil yeteneğinin Strength olmasından dolayı bunu biraz daha yüksek tutmanız uygun olur.

Eğer Swordsmanship yeteneğini herhangi bir büyücü yeteneği ile birlikte (Chivalry hariç) kullanacaksanız, Dexterity biraz daha aşağıya çekilebilir. Ancak bu öyle dengeli bir düzenleme olmalıdır ki; ne karakterinize yavaşlık konusunda güçlük çıkarmalı, ne de büyü yaparken gerekli olan Mana' nın çabucak tükenmesini sağlamalıdır. Bu çok hassas ayarı; karakterinizle oynaya oynaya, en doğru kararı verebilecek seviyeye ulaşınca yaparsanız iyi olur.

Bütün bu ifadelere rağmen; sizin için en doğru ayara, kendinizin oynayarak ve tecrübe kazanarak karar vereceğinden şüpheniz olmasın.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

The Witch's Apprentice Görevi

UO oyununun, maceraperest ve meraklı oyuncular için sunmuş olduğu, Quest' ler (macera): Ambitious Solen Queen Quest, Solen Matriarch Quest, The Collector Quest, The Study of the Solen Hive ve The Witch's Apprentice olmak üzere toplam beş tanedir.

Bu Quest' lerden fazla bilinmeyeni ama zevkli olanlarından birisi de The Witch' s Apprentice (Cadının Çırağı)' dır. Sizin için bu maceranın sunucumuzdaki çalışma durumunu test ettim ve gayet güzel bir macera olduğu kanısına ulaştım. Yani bu açıklamayı okuduktan sonra, gönül rahatlığıyla hemen faaliyete başlayabilirsiniz... :D

Genel Bilgiler:

Bu macera, Yew' in güneyindeki ormanlık alanın ortasındaki harabelerin içindeki "Grizelda the Hag" ile konuşmanızla başlar.1) Grizelda' nın kaygısı, çırağını "Zeefzorpul" adındaki bir Imp' in (bir tür yaratık) kötülüklerinden korumak istemesidir. Bu yüzden sizden, kaybolan çırağına gidip bakmanızı rica edecektir...

Bu görevi yapmak için harabelerin batısından geçen yolu, yukarı doğru takip edin ve yol ayrımından sola doğru dönün. Orada ilginç bir olay ile karşılaşacaksınız. Grizelda' nın çırağının cansız bedeninden bir kağıt çalmakta olan Imp' i göreceksiniz.Cesedi tetkik edin (üzerine çift tıklayın) ve daha sonra bu üzücü haberi Grizelda' ya bildirmek için, maceraya başladığınız yere geri dönün.

2) Kötü habere sinirlenen Grizelda, bu kez sizden Imp' in çaldığı kağıdı ele geçirmeniz için onu yakalamanızı isteyecektir. Imp hakkında bilmeniz gerekenleri de ayrıca bu ziyaret esnasında anlatacaktır: Zeefzorpul, tam bir baş belasıdır ve başı sıkıştığı anda hemen görünmez olarak saklanmaktadır. Bir diğer konu ise, gizlendiği yerin meçhul olmasıdır. Yerini öğrenmek için diğer Imp' leri sıkıştırmanız öğütlenecektir...

Şimdi gidin ve herhangi bir yerde Imp öldürmeye başlayın. Birkaç tane öldürdükten sonra, dayanamayan bir Imp size ötecek, Zeefzorpul hakkında öğrenmek istediklerinizi söyleyecektir. Ayrıca Zeefzorpul' un yerini gösteren bir harita ile sihirli bir flütü size verecektir. Bu flütün işlevi, doğru yerde kullandığınız zaman Zeefzorpul' u görünür hale getirmesidir. Size verdiği haritadan istifade ederek Zeefzorpul' un yerini tespit edin. Bu haritalar şunlardan birisidir:

a) b)

c) ç)

d) e)

f) g)

h) ı)

i) j)

k) l)

m) n)

o) ö)

p) r)

a) Destard zindanının batısındaki iki yatak arasındaki köprü. (91° 40' S, 22° 4' W)
b) Destard zindanının doğusundaki küçük mağara. (96° 35' S, 3° 1' E)
c) Trinsic' in batısındaki Gizli Vadideki büyücü kulesi. (119° 37' S, 24° 45' E)
ç) Kuzey Jhelom Adasının doğusundaki tarlanın ahırı. (173° 19' S, 10° 41' W)
d) Covetous zindanının güneyindeki harabeler. (45° 52' E, 83° 40' E)
e) Magincia Mage dükkanının hemen kuzeyi. 50° 26' S, 167° 24' E)
f) Moonglow' daki teleskopun güneyindeki ev. 39° 6' N, 123° 33' W)
g) Skara Brae' nin güneydoğusundaki tarlalardaki alan. (69° 20' S, 30° 9' W)
h) Spirituality tapınağının kuzeyindeki çadır. (46° 45' S, 18° 50' E)
ı) Sacrifice tapınağının günayindeki avcı kulübesi. (92° 27' N, 142° 6' E)
i) Lord British Kalesi' nin batısındaki çiftlikevi. (4° 34' N, 6° 40' W)
j) Yew' in doğusundaki yol üzerindeki muhafız karakolu. (66° 21' N, 4° 38' W)
k) Honor tapınağının kuzeybatısındaki harabeler. (153° 37' S, 20° 6' E)
l) Honor tapınağının doğusundaki orman içindeki harabaler. (153° 16' S, 60° 7' E)
m) Vesper' in batısındaki harabeler. (44° 28' N, 88° 31' E)
n) Minoc' un doğusundaki madenler. (105° 51' N, 88° 56' E)
o) Shame zindanının batısındaki harabeler. (2° 38' S, 59° 37' W)
ö) Spirituality tapınağının batısındaki harabeler. (77° 41' S, 10° 20' E)
p) Britain' ın kuzeyindeki bataklığın yanındaki muhafız karakolu. (41° 55' N, 42° 49' E)
r) Yew' in güneyindeki harabeler. (27° 35' N, 53° 5' W)

Bu haritalardaki yön kavramları, oyundaki yuvarlak harita baz alınarak tarif edilmiştir!

3) Haritanızdaki yere gidip sihirli flütü çaldığınız zaman, Zeefzorpul ortaya çıkacaktır. Tabi sizi gördüğüne sevinmeyecektir. Çaldığı kağıdı geri verip, onu bir daha rahatsız etmemeniz için sizdeki flütü alacaktır. Grizelda' nın kağıdını ele geçirmenin vermiş olduğu mutlulukla geri dönebilirsiniz. Ama çok sevinmeyin daha işiniz bitmedi. :D

4) Grizelda' nın çalınan kağıdı bir büyü tarifidir. Çırağı öldüğü için, büyü malzemelerini toplama görevini size verecektir. Bu malzemeler rastgele, aşağıdakilerden üç tanesi olarak karşınıza çıkacaktır:

- 5 Sheep Liver (koyun ciğeri) :arrow: 5 Sheep öldürün.
- 5 Rabbit' s Foot (tavşan ayağı) :arrow: 5 Rabbit ya da Jack Rabbit öldürün.
- 5 Mongbat Wing (yarasa kanadı) :arrow: 5 Mongbat öldürün.
- 5 Chicken Gizzard (tavuk midesi) :arrow: 5 Chicken öldürün.
- 5 Rat Tail (fare kuyruğu) :arrow: 5 Rat ya da Sewer Rat öldürün.
- 5 Frog' s Leg (kurbağa bacağı) :arrow: 5 Bullfrog öldürün.
- 5 Deer Heart (geyik yüreği) :arrow: 5 Hind ya da Great Hart öldürün.
- 5 Lizard Tongue (Lizardmen dili) :arrow: 5 Lizardman ya da Lava Lizard öldürün.
- 5 Slime Ooze (Slime çamuru) :arrow: 5 Slime ya da Frost Ooze öldürün.
- 5 Spirit Essence (ruh esansı) :arrow: 5 Ghoul, Shade, Spectre ya da Wraiths öldürün.
- 5 Bones Buried In Hallowed Ground (kutsanmış topraktaki kemikler) :arrow: Mezarlıktan kürekle çıkarabilirsiniz.
- Swamp Water (bataklık suyu) :arrow: Bataklıktan sürahiyle çıkarabilirsiniz.
- Freshly Cut Red Mushrooms (taze kesilmiş kırmızı mantar) :arrow: Kesici bir aletle kırmızı mantarlardan çıkarabilirsiniz.
- Star Chart (yıldız grafiği) :arrow: Geceleyin Spyglass (dürbün) kullanın.
- Captain Blackheart' s Whiskey (Kaptan Blackheart' ın viskisi) :arrow: Aşağıda açıklanmıştır.

Eğer istediklerinden birisi Kaptan Blackheart' ın viskisi ise, Buccaneer' s Den' deki "The Pirate' s Plunder Tavern" gidip kaptanla konuşmanız gerekmektedir. Kaptan viskisinden kimseye vermemektedir. O yüzden önce kendinizi kanıtlamalısınız. Bunun için öncelikle dış görünüşünüz bir korsana benzemelidir, Tricorne Hat (bir şapka) giymeniz yeterli olacaktır. Daha sonra da ona içkiyi su gibi içebildiğinizi göstermelisiniz. Bunun için de hemen orada, en az beş sürahi içkiyi devirmelisiniz. Daha sonra kaptanla tekrar konuşun. Sizin gerçek bir korsan olduğunuz kanısına varınca, kıymetli viskisini seve seve paylaşacaktır.

5) Bütün bu üç malzemeyi de topladıktan sonra nihayet Grizelda' dan ödüllerinizi almak üzere gidebilirsiniz. 2000 altın, Her Reg' den 30' ar tane, bir silah, bir hazine haritası, bir Cauldron (kazan) ve bir "Bottle of Magic Moonfire Brew" alacaksınız son iki malzeme evinizi süslemek üzere kullanılabilir dekoratif mallardır. Eğer teslim ettiğiniz büyü malzemelerinden birisi "Captain Blackheart' s Whiskey" ise, ilaveten "Grizelda' s Extra Strength Hangover Cure" de alacaksınız.
Bu konu 5073 kişi tarafından okunmuştur.Ultima Online © EA GAMES 1998-2008 & Venus (c)2008